Ero sivun ”Kkmuistopvat” versioiden välillä
Kohteesta Ortodoksi.net
Rivi 137: | Rivi 137: | ||
* 8.10. Pyhittäjä [[Pelagia Antiokialainen]] | * 8.10. Pyhittäjä [[Pelagia Antiokialainen]] | ||
* 8.10. Pyhittäjä [[Trifon Vjatkalainen]], hantien valistaja | * 8.10. Pyhittäjä [[Trifon Vjatkalainen]], hantien valistaja | ||
− | |||
* 9.10. Apostoli [[Jaakob Alfeuksen poika]] | * 9.10. Apostoli [[Jaakob Alfeuksen poika]] | ||
* 9.10. Pyhittäjä [[Andronikos (pyhittäjä)|Andronikos]] ja pyhittäjä [[Athanasia (pyhittäjä)|Athanasia]] | * 9.10. Pyhittäjä [[Andronikos (pyhittäjä)|Andronikos]] ja pyhittäjä [[Athanasia (pyhittäjä)|Athanasia]] | ||
* 9.10. [[Korsunin Jumalanäiti|Jumalansynnyttäjän juhla Korsunin ikonin kunniaksi]] (ei Suomessa) | * 9.10. [[Korsunin Jumalanäiti|Jumalansynnyttäjän juhla Korsunin ikonin kunniaksi]] (ei Suomessa) | ||
* 9.10. [[Jumalanäidin Lohduta minua surussani|Jumalanäidin juhla Lohduta minua surussani -ikonin kunniaksi]] (ei Suomessa) | * 9.10. [[Jumalanäidin Lohduta minua surussani|Jumalanäidin juhla Lohduta minua surussani -ikonin kunniaksi]] (ei Suomessa) | ||
+ | --> | ||
* 10.10. Marttyyrit [[Eulampia (marttyyri)|Eulampia]] ja [[Eulampios (marttyyri)|Eulampios]] | * 10.10. Marttyyrit [[Eulampia (marttyyri)|Eulampia]] ja [[Eulampios (marttyyri)|Eulampios]] | ||
* 10.10. Pyhittäjä [[Amvrosi Optinalainen]] | * 10.10. Pyhittäjä [[Amvrosi Optinalainen]] | ||
Rivi 166: | Rivi 166: | ||
* 18.10. [[Luukas (evankelista)|Apostoli ja evankelista Luukas]] | * 18.10. [[Luukas (evankelista)|Apostoli ja evankelista Luukas]] | ||
* 18.10. Marttyyri [[Varus (marttyyri)|Varus]] | * 18.10. Marttyyri [[Varus (marttyyri)|Varus]] | ||
− | |||
* 19.10. Profeetta [[Joel (profeetta)|Joel]] | * 19.10. Profeetta [[Joel (profeetta)|Joel]] | ||
* 19.10. Pyhittäjä [[Johannes Rilalainen]] | * 19.10. Pyhittäjä [[Johannes Rilalainen]] | ||
* 19.10. Pyhä [[Dimitri Moskovalainen]] (ei suom. ort.kalenterissa) | * 19.10. Pyhä [[Dimitri Moskovalainen]] (ei suom. ort.kalenterissa) | ||
+ | <!-- | ||
* 20.10. Suurmarttyyri [[Artemios Antiokialainen|Artemios]] | * 20.10. Suurmarttyyri [[Artemios Antiokialainen|Artemios]] | ||
* 20.10. Pyhittäjä [[Gerasimos Uusi]] | * 20.10. Pyhittäjä [[Gerasimos Uusi]] |
Versio 9. lokakuuta 2011 kello 18.48
Kirkkovuosi
Radio- ja TV-ohjelmat 2011
Lokakuu
- Lokakuun troparit ja kontakit
- Lokakuun minea
- 10.10. Marttyyrit Eulampia ja Eulampios
- 10.10. Pyhittäjä Amvrosi Optinalainen
- 11.10. Apostoli Filippos
- 11.10. Pyhittäjä Teofanes Tunnustaja, Nikealainen
- 11.10. Pyhittäjä Leo Optinalainen
- 11.10. Marttyyrit Zenais ja Filonilla
- 12.10. Jumalansynnyttäjän juhla Jerusalemin ikonin kunniaksi
- 12.10. Jumalansynnyttäjän juhla Kalugan ikonin kunniaksi (ei Suomessa)
- 12.10. Marttyyrit Probos, Tarahos ja Andronikos
- 12.10. Pyhittäjä Kosmas Hymnografi, Maiuman piispa
- 13.10. Tunnustaja Niketas Paflagonialainen
- 13.10. Jumalansynnyttäjän juhla Ivironin ikonin kunniaksi
- 13.10. Marttyyrit Karpos, Papylos ja Agathonike
- 13.10. Marttyyri Zlata
- 14.10. Marttyyrit Nasarios, Gervasios, Protasios ja Kelsios
- 14.10. Pyhittäjä Paraskeva Uusi
- 15.10. Pyhittäjämarttyyri Lukianos Antiokialainen
- 15.10. Pyhittäjä Euthymios Uusi
- 16.10. sunnuntai: Nikean VII ekumeenisen kirkolliskokouksen isien sunnuntai (opetuspuhe)
- 16.10. Marttyyri Longinus Sadanpäämies
- 17.10. Profeetta Hoosea
- 17.10. Pyhittäjämarttyyri Andreas Krisiläinen
- 18.10. Apostoli ja evankelista Luukas
- 18.10. Marttyyri Varus
- 19.10. Profeetta Joel
- 19.10. Pyhittäjä Johannes Rilalainen
- 19.10. Pyhä Dimitri Moskovalainen (ei suom. ort.kalenterissa)