Ero sivun ”Kkmuistopvat” versioiden välillä
Kohteesta Ortodoksi.net
Rivi 141: | Rivi 141: | ||
* 9.10. [[Korsunin Jumalanäiti|Jumalansynnyttäjän juhla Korsunin ikonin kunniaksi]] (ei Suomessa) | * 9.10. [[Korsunin Jumalanäiti|Jumalansynnyttäjän juhla Korsunin ikonin kunniaksi]] (ei Suomessa) | ||
* 9.10. [[Jumalanäidin Lohduta minua surussani|Jumalanäidin juhla Lohduta minua surussani -ikonin kunniaksi]] (ei Suomessa) | * 9.10. [[Jumalanäidin Lohduta minua surussani|Jumalanäidin juhla Lohduta minua surussani -ikonin kunniaksi]] (ei Suomessa) | ||
− | |||
* 10.10. Marttyyrit [[Eulampia (marttyyri)|Eulampia]] ja [[Eulampios (marttyyri)|Eulampios]] | * 10.10. Marttyyrit [[Eulampia (marttyyri)|Eulampia]] ja [[Eulampios (marttyyri)|Eulampios]] | ||
* 10.10. Pyhittäjä [[Amvrosi Optinalainen]] | * 10.10. Pyhittäjä [[Amvrosi Optinalainen]] | ||
− | * 11.10. Apostoli [[ | + | --> |
+ | * 11.10. Apostoli [[Filippos (apostoli)|Filippos]] | ||
* 11.10. Pyhittäjä [[Teofanes Tunnustaja]], Nikealainen | * 11.10. Pyhittäjä [[Teofanes Tunnustaja]], Nikealainen | ||
* 11.10. Pyhittäjä [[Leo Optinalainen]] | * 11.10. Pyhittäjä [[Leo Optinalainen]] | ||
Rivi 169: | Rivi 169: | ||
* 19.10. Pyhittäjä [[Johannes Rilalainen]] | * 19.10. Pyhittäjä [[Johannes Rilalainen]] | ||
* 19.10. Pyhä [[Dimitri Moskovalainen]] (ei suom. ort.kalenterissa) | * 19.10. Pyhä [[Dimitri Moskovalainen]] (ei suom. ort.kalenterissa) | ||
− | |||
* 20.10. Suurmarttyyri [[Artemios Antiokialainen|Artemios]] | * 20.10. Suurmarttyyri [[Artemios Antiokialainen|Artemios]] | ||
* 20.10. Pyhittäjä [[Gerasimos Uusi]] | * 20.10. Pyhittäjä [[Gerasimos Uusi]] | ||
* 20.10. Pyhä [[Artemi Verkolalainen]] | * 20.10. Pyhä [[Artemi Verkolalainen]] | ||
+ | <!-- | ||
* 21.10. Pyhittäjä [[Hilarion Suuri]] | * 21.10. Pyhittäjä [[Hilarion Suuri]] | ||
* 22.10. [[Kazanin Jumalanäiti|Jumalansynnyttäjän juhla Kazanin ikonin kunniaksi]] | * 22.10. [[Kazanin Jumalanäiti|Jumalansynnyttäjän juhla Kazanin ikonin kunniaksi]] |
Versio 10. lokakuuta 2011 kello 18.45
Kirkkovuosi
Radio- ja TV-ohjelmat 2011
Lokakuu
- Lokakuun troparit ja kontakit
- Lokakuun minea
- 11.10. Apostoli Filippos
- 11.10. Pyhittäjä Teofanes Tunnustaja, Nikealainen
- 11.10. Pyhittäjä Leo Optinalainen
- 11.10. Marttyyrit Zenais ja Filonilla
- 12.10. Jumalansynnyttäjän juhla Jerusalemin ikonin kunniaksi
- 12.10. Jumalansynnyttäjän juhla Kalugan ikonin kunniaksi (ei Suomessa)
- 12.10. Marttyyrit Probos, Tarahos ja Andronikos
- 12.10. Pyhittäjä Kosmas Hymnografi, Maiuman piispa
- 13.10. Tunnustaja Niketas Paflagonialainen
- 13.10. Jumalansynnyttäjän juhla Ivironin ikonin kunniaksi
- 13.10. Marttyyrit Karpos, Papylos ja Agathonike
- 13.10. Marttyyri Zlata
- 14.10. Marttyyrit Nasarios, Gervasios, Protasios ja Kelsios
- 14.10. Pyhittäjä Paraskeva Uusi
- 15.10. Pyhittäjämarttyyri Lukianos Antiokialainen
- 15.10. Pyhittäjä Euthymios Uusi
- 16.10. sunnuntai: Nikean VII ekumeenisen kirkolliskokouksen isien sunnuntai (opetuspuhe)
- 16.10. Marttyyri Longinus Sadanpäämies
- 17.10. Profeetta Hoosea
- 17.10. Pyhittäjämarttyyri Andreas Krisiläinen
- 18.10. Apostoli ja evankelista Luukas
- 18.10. Marttyyri Varus
- 19.10. Profeetta Joel
- 19.10. Pyhittäjä Johannes Rilalainen
- 19.10. Pyhä Dimitri Moskovalainen (ei suom. ort.kalenterissa)
- 20.10. Suurmarttyyri Artemios
- 20.10. Pyhittäjä Gerasimos Uusi
- 20.10. Pyhä Artemi Verkolalainen