Ero sivun ”Kkmuistopvat” versioiden välillä
Kohteesta Ortodoksi.net
Rivi 171: | Rivi 171: | ||
* 19.10. Pyhä [[Dimitri Moskovalainen]] (ei suom. ort.kalenterissa) | * 19.10. Pyhä [[Dimitri Moskovalainen]] (ei suom. ort.kalenterissa) | ||
* 20.10. Suurmarttyyri [[Artemios Antiokialainen|Artemios]] | * 20.10. Suurmarttyyri [[Artemios Antiokialainen|Artemios]] | ||
− | * 20.10. Pyhittäjä [[Gerasimos Uusi]] | + | * 20.10. Pyhittäjä [[Gerasimos Uusi|Gerasimos Uuden]] reliikkien löytyminen |
* 20.10. Pyhä [[Artemi Verkolalainen]] | * 20.10. Pyhä [[Artemi Verkolalainen]] | ||
* 21.10. Pyhittäjä [[Hilarion Suuri]] | * 21.10. Pyhittäjä [[Hilarion Suuri]] | ||
Rivi 1 021: | Rivi 1 021: | ||
* 16.8. [[Käsittä tehty Kristus|Herramme Jeesuksen Kristuksen käsittä tehdyn ikonin]] siirtäminen Edesaan | * 16.8. [[Käsittä tehty Kristus|Herramme Jeesuksen Kristuksen käsittä tehdyn ikonin]] siirtäminen Edesaan | ||
* 16.8. Marttyyri [[Diomedes Tarsuslainen]] | * 16.8. Marttyyri [[Diomedes Tarsuslainen]] | ||
− | * 16.8. Marttyyrit [[Constantin Brâncoveanu|Enache Văcărescu ja Constantin Brâncoveanu sekä hänen poikansa Constantin, Stefan, Radu ja Matei]] | + | * 16.8. Marttyyrit [[Constantin Brâncoveanu|Enache Văcărescu ja Constantin Brâncoveanu sekä hänen poikansa Constantin, Stefan, Radu ja Matei]] |
+ | * 16.8. [[Gerasimos Uusi]] | ||
* 17.8. Marttyyri [[Myron Cyzicuslainen]] | * 17.8. Marttyyri [[Myron Cyzicuslainen]] | ||
* 17.8. Pyhä [[Feodorit Kuolalainen]], lappalaisten valistaja | * 17.8. Pyhä [[Feodorit Kuolalainen]], lappalaisten valistaja |
Versio 11. lokakuuta 2011 kello 20.25
Kirkkovuosi
Radio- ja TV-ohjelmat 2011
Lokakuu
- Lokakuun troparit ja kontakit
- Lokakuun minea
- 12.10. Jumalansynnyttäjän juhla Jerusalemin ikonin kunniaksi
- 12.10. Jumalansynnyttäjän juhla Kalugan ikonin kunniaksi (ei Suomessa)
- 12.10. Marttyyrit Probos, Tarahos ja Andronikos
- 12.10. Pyhittäjä Kosmas Hymnografi, Maiuman piispa
- 12.10 Pyhittäjä Wilfrid Riponin igumeni (ei suom. ort.kalenterissa)
- 13.10. Tunnustaja Niketas Paflagonialainen
- 13.10. Jumalansynnyttäjän juhla Ivironin ikonin kunniaksi
- 13.10. Marttyyrit Karpos, Papylos ja Agathonike
- 13.10. Marttyyri Zlata
- 14.10. Marttyyrit Nasarios, Gervasios, Protasios ja Kelsios
- 14.10. Pyhittäjä Paraskeva Uusi
- 15.10. Pyhittäjämarttyyri Lukianos Antiokialainen
- 15.10. Pyhittäjä Euthymios Uusi
- 16.10. sunnuntai: Nikean VII ekumeenisen kirkolliskokouksen isien sunnuntai (opetuspuhe)
- 16.10. Marttyyri Longinus Sadanpäämies
- 17.10. Profeetta Hoosea
- 17.10. Pyhittäjämarttyyri Andreas Krisiläinen
- 18.10. Apostoli ja evankelista Luukas
- 18.10. Marttyyri Varus
- 19.10. Profeetta Joel
- 19.10. Pyhittäjä Johannes Rilalainen
- 19.10. Pyhä Dimitri Moskovalainen (ei suom. ort.kalenterissa)
- 20.10. Suurmarttyyri Artemios
- 20.10. Pyhittäjä Gerasimos Uuden reliikkien löytyminen
- 20.10. Pyhä Artemi Verkolalainen
- 21.10. Pyhittäjä Hilarion Suuri