Ero sivun ”Kkmuistopvat” versioiden välillä
Kohteesta Ortodoksi.net
Rivi 69: | Rivi 69: | ||
* 17.9. Marttyyri [[Theodote Nikealainen]] | * 17.9. Marttyyri [[Theodote Nikealainen]] | ||
* 17.9. Marttyyrit [[Lucia ja Geminianus]] | * 17.9. Marttyyrit [[Lucia ja Geminianus]] | ||
− | |||
* 18.9. Pyhittäjä [[Eumenios Gortynilainen]] | * 18.9. Pyhittäjä [[Eumenios Gortynilainen]] | ||
* 18.9. Marttyyri [[Ariadne Fryygialainen]] | * 18.9. Marttyyri [[Ariadne Fryygialainen]] | ||
* 18.9. Pyhittäjä [[Ilarion Optinalainen]] | * 18.9. Pyhittäjä [[Ilarion Optinalainen]] | ||
* 18.9. [[Jumalanäiti Parantaja|Jumalansynnyttäjän juhla Parantaja-ikonin kunniaksi]] (ei suom. ort.kalenterissa) | * 18.9. [[Jumalanäiti Parantaja|Jumalansynnyttäjän juhla Parantaja-ikonin kunniaksi]] (ei suom. ort.kalenterissa) | ||
+ | --> | ||
* 19.9. Marttyyrit [[Trofimos, Savvatios ja Dorymedon Synnadalaiset]] | * 19.9. Marttyyrit [[Trofimos, Savvatios ja Dorymedon Synnadalaiset]] | ||
* 19.9. Pyhät [[Feodor, Daavid ja Konstantin Smolenskilaiset]], Smolenskin ja Jaroslavin ihmeidentekijät | * 19.9. Pyhät [[Feodor, Daavid ja Konstantin Smolenskilaiset]], Smolenskin ja Jaroslavin ihmeidentekijät | ||
Rivi 101: | Rivi 101: | ||
* 27.9. Pyhä [[Flavianos Antiokialainen]] | * 27.9. Pyhä [[Flavianos Antiokialainen]] | ||
* 27.9. Marttyyri [[Epiharis Roomalainen]] | * 27.9. Marttyyri [[Epiharis Roomalainen]] | ||
− | |||
* 28.9. Profeetta [[Baruk (profeetta)|Baruk]] | * 28.9. Profeetta [[Baruk (profeetta)|Baruk]] | ||
* 28.9. Pyhittäjä [[Hariton Tunnustaja]] | * 28.9. Pyhittäjä [[Hariton Tunnustaja]] | ||
* 28.9. Pyhä Tšekin ruhtinas [[Pyhä Venceslaus|Venceslaus]] (ei suom. ort.kalenterissa) | * 28.9. Pyhä Tšekin ruhtinas [[Pyhä Venceslaus|Venceslaus]] (ei suom. ort.kalenterissa) | ||
+ | <!-- | ||
* 29.9. Pyhittäjä [[Kyriakos Erakko]] | * 29.9. Pyhittäjä [[Kyriakos Erakko]] | ||
* 30.9. Marttyyri [[Gaiana Armenialainen]] | * 30.9. Marttyyri [[Gaiana Armenialainen]] |
Versio 18. syyskuuta 2011 kello 17.11
- Syyskuu
- Minea - syyskuu
- 19.9. Marttyyrit Trofimos, Savvatios ja Dorymedon Synnadalaiset
- 19.9. Pyhät Feodor, Daavid ja Konstantin Smolenskilaiset, Smolenskin ja Jaroslavin ihmeidentekijät
- 19.9. Pyhittäjä Makari Vysokojärveläinen, Karjalan valistaja
- 20.9. Suurmarttyyri Eustatios Placidas
- 20.9. Marttyyri Mikael Tšernigovilainen
- 20.9. Pyhittäjä Oleg Brjanskilainen
- 21.9. Pyhän ristin ylentämisen päätösjuhla
- 21.9. Apostoli Kodratos
- 21.9. Pyhä Dimitri, Rostovin arkkipiispa
- 22.9. Pappismarttyyri Fokas Sinopelainen
- 22.9. Profeetta Joona
- 22.9. Pyhittäjä Joona Jaasjärveläinen, Karjalan valistaja
- 23.9. Pyhän Johannes Edelläkävijän sikiäminen
- 23.9. Marttyyri Iraida Aleksandrialainen
- 24.9. Apostolien vertainen naismarttyyri Tekla Ikoniumilainen
- 24.9. Pappismarttyyri Juvenali Alaskalainen
- 24.9. Pyhä marttyyri Pietari Aleutti (ei suom. ort.kalenterissa)
- 24.9. Alaskan kaikkien pyhien synaksis (ei suom. ort.kalenterissa)
- 24.9. Pyhittäjä Siluan Athosvuorelainen
- 25.9. Pyhittäjä Eufrosyne Aleksandrialainen
- 25.9. Pyhittäjä Sergei Radonežilainen
- 26.9. Apostoli ja evankelista Johannes Teologi
- 26.9. Pyhä Tiihon, Moskovan patriarkka
- 27.9. Marttyyri Kallistratos Karthagolainen
- 27.9. Pyhittäjä Savvati Solovetskilainen
- 27.9. Pyhä Flavianos Antiokialainen
- 27.9. Marttyyri Epiharis Roomalainen
- 28.9. Profeetta Baruk
- 28.9. Pyhittäjä Hariton Tunnustaja
- 28.9. Pyhä Tšekin ruhtinas Venceslaus (ei suom. ort.kalenterissa)